THE BEST SIDE OF ZWYRODNIENIA PLAMKI żółTEJ

The best Side of zwyrodnienia plamki żółtej

The best Side of zwyrodnienia plamki żółtej

Blog Article

Wczesna postać AMD – pod strukturą siatkówki pojawiają się średniej wielkości druzy, które nie wywołują jeszcze zmian pigmentacyjnych ani zaburzeń ostrości widzenia.

Zwyrodnienie plamki żółtej put upępuje z czasem i w różnym tempie. Może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej zależy od postaci i zaawansowania schorzenia. Przy odpowiednio wcześnie wykrytym AMD, istnieją sposoby na zahamowanie rozwoju choroby, jednak efekty leczenia uzależnione są od indywidualnego przypadku. Nie każdy pacjent może więc liczyć na poprawę uprzednio popsutego wzroku.

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta konieczne mogą okazać się specjalistyczne leki, takie jak zastrzyk na zwyrodnienie plamki żółtej, laser lub inne dostępne metody leczenia.

wyszukiwanych haseł, lokalizacji lub wizyt na stronach internetowych lub w aplikacjach. Zaznaczenie tej opcji pozwoli nam i naszym partnerom na dostarczenie treści lepiej dostosowanej do Twojej osoby. Jeśli zablokujesz te mechanizmy, reklamy skierowane do Ciebie będą gorzej dopasowane.

Niektórzy eksperci zalecają te pokarmy osobom, które chcą przyjmować składniki odżywcze, które mogą chronić przed AMD.10

Zanik plamki żółtej związany z wiekiem trudno jest skutecznie wyleczyć. Nie istnieje jeden lek na plamkę żółtą, który można zastosować w każdej sytuacji.

Shutterstock

), czyli zaburzenia widzenia centralnego związanego z wiekiem. Degeneracji plamki żółtej występuje najczęściej u osób po fifty roku życia i wiąże się z zaburzeniami widzenia utrudniającymi wykonywanie codziennych czynności.

Pierwsze zwyrodnienia plamki żółtej prawdziwe zaś badania zostały podjęte w 2011 roku przez businessę Innovative Cell technologies. Aktualnie trwa kilka prób klinicznych przeprowadzanych z różnymi typami komórek macierzystych.

W zależności od wyniku badań, lekarz okulista będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie lub monitorowanie stanu plamki żółtej. Wczesne wykrycie choroby plamki żółtej oraz regularna kontrola są kluczowe dla zachowania dobrego stanu wzroku.

Wspieranie pacjentów z plamką żółtą wymaga również uwagi, zwłaszcza w zakresie edukacji na temat choroby, radzenia sobie z ograniczeniami w codziennym życiu oraz pomocy psychologicznej.

Degeneracja plamki żółtej jest główną przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej 50. roku życia. Występuje częściej u kobiet. Na całym świecie liczba chorych sięga 50 mln.

Rehabilitacja – regularne zajęcia ze specjalistą zajmującym się rehabilitacją dla słabowidzących, terapeutą zajęciowym lub okulistą nie zmniejszą dokuczliwym objawów, natomiast mogą pomóc dostosować się do nowych warunków życia osób chorych.

Report this page